Dlaczego spodoba się nam książka pt. “Świat króla Artura” Andrzeja Sapkowskiego?

Dlaczego spodoba się nam książka pt. “Świat króla Artura” Andrzeja Sapkowskiego?

Andrzej Sapkowski wprowadza nas, po swojemu, w świat legendarnego Artura za pomocą swojej książki pt. “Świat króla Artura” (https://www.taniaksiazka.pl/swiat-krola-artura-andrzej-sapkowski-p-1521940.html). Zestawia ze sobą historię i legendę, rozważa wszystkie możliwości, za i przeciw, a wszystko to z nutą ironii, satyry i specyficznego poczucia humoru. Przedstawia historię każdej z postaci, zestawia różne wersje legendy, porównuje je i dzieli. Ranking najlepszych Rycerzy Okrągłego Stołu? Proszę bardzo. Szczekająca bestia? Również do znalezienia. Względy religijne, polityczne i historyczne? Oczywiście. Do tego niezliczone drzewa genealogiczne i mapy.

Jakie jeszcze teksty tutaj znajdziemy?

“Maladie” jest polewą na lukrowanym torcie. Piękna bajka, która w świeży sposób podchodzi do znanej historii. Uwielbiamy losy Tristana i Izoldy – znamy już wersję Bediera. Adaptacja teatralna. “Maladie” Sapkowskiego to niezwykła wersja słynnej legendy, którą kochamy całym sercem i polecamy, bo jej chwalebna historia jest po prostu chwalebna.

Komu spodoba się ta książka?

Świat króla Artura” poleca się studentom literatury (zwłaszcza anglistyki i romanistyki). Jako podręcznik jest atrakcyjny przede wszystkim ze względu na język; stanowi ciekawą alternatywę dla równie nudnych lektur obowiązkowych, które trzeba przeczytać. Najbardziej zależało nam na osadzeniu mitologii króla Artura w rzeczywistości – historyczne nazwiska, porównania tradycji celtyckich do tego, co działo się później, mapy itp. Z drugiej strony “Maladie” jest wariacją tematu z Tristana i Izoldy. Widać rękę Mistrza, choć nie jest ona tak imponująca, jak w poprzednich jego książkach.

Dlaczego to imponująca lektura?

Wysokie noty za praktyczność, meteorologię i dobrą robotę. Biorąc pod uwagę, że jest to kawałek prozy, chylimy czoła przed Sapkowskim, bo mieliśmy wielką przyjemność ją czytać. To będzie to dobry wybór, ale jeśli szukacie historii łowcy demonów, to nie czytajcie, bo to będzie strata czasu. Książka jest erudycyjna, krzykliwa, dowcipna – to mieszanka wybuchowa, która eksploduje na kartach książki Sapkowskiego. Po pierwsze, w eseju o legendzie o królu Arturze autor imponuje bogactwem wiedzy, która jest lekka i warstwowa. Następnie, niczym południowoamerykański postmodernista, prowadzi elegancką grę literacką w oparciu o “Tristana i Izoldę” J. Bediera. Maladie, bo o tej historii mowa, jest prawdopodobnie fabrykacją wcześniejszej wersji legendy. Dla miłośników doskonałej literatury, ten projekt jest wręcz obowiązkowy.