Książka pt. “Świat króla Artura” Andrzeja Sapkowskiego. Co tu jest wyjątkowego?

Książka pt. “Świat króla Artura” Andrzeja Sapkowskiego. Co tu jest wyjątkowego?

Po opublikowaniu trzynastu opowiadań o łowcy demonów Andrzej Sapkowski, jak na polską fantastykę przystało, wraca do korzeni gatunku. Oto nowe wcielenie Sapkowskiego: prowokacyjny eseista z pasją oddający się sadze o Rycerzach Okrągłego Stołu i błyskotliwy interpretator historii miłosnej, która zapisana w książce pt. Świat króla Artura od TaniaKsiazka przetrwała wieki.

Co się składa na ten błyskotliwy tekst?

W Maladie, eseju do Świata króla Artura i minipowieści towarzyszącej miłosnej historii oporu Tristana i Izoldy wobec losu dla ich własnego szczęścia, widać śmiałość i ciekawość Sapkowskiego. Ten mistrz akcji i dialogu zdradza tajemnicę swojego literackiego sukcesu: wielką fascynację królem Arturem, czarodziejem Merlinem, Lancelotem, Tristanem, Panią Jeziora – grzesznymi i nieśmiertelnymi bohaterami mitologii.

Co lubimy w powieści Sapkowskiego?

Sapkowskiego pokochaliśmy od pierwszego opowiadania. to znakomity pisarz, którego proza jest pełna:

  • satyry,
  • humoru,
  • ironii.

W książce pt. “Świat króla Artura” nie znajdziemy bajek, a raczej krytyczny komentarz do wszystkich mitów związanych z postacią. Jak zawsze można się szczerze pośmiać i lepiej poznać Avalon.

O czym jest druga część książki?

“Maladie” to opowieść unosząca się we mgle. Historia rozgrywająca się na tle finałowych wydarzeń sagi o Tristanie i Izoldzie. Dwoje głównych bohaterów postanawia walczyć o swoją miłość, zamiast poddać się losowi. Odkrywają, że miłość nie ma granic, takich jak śmierć czy czas. Równocześnie Sapkowski pokazuje, że zwykle niepopularna Izolda o białych rękach niekoniecznie jest tym, co opisuje Berdier. Niewiele o niej wiemy i czy to możliwe, że jest najbardziej pokrzywdzoną z wszystkich postaci? To fascynująca historia, którą warto przeczytać.

Co jest tutaj wciągającego?

Zawsze fascynowała nas legenda o królu Arturze, dlatego trafiliśmy na Sapkowskiego. Ten tekst jest napisany barwnym, żywym i soczystym językiem. Ten esej czyta się z zapartym tchem. Sapkowski korzysta z różnych źródeł legendy, wyjaśniając jej genezę i wszystkie wyjaśnienia. Osoby zainteresowane mitami dotyczącymi Świętego Graala, króla Artura i Lancelota. Dzięki niemu można dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów. Nie polecilibyśmy jednak tej książki nikomu, kto nie jest zainteresowany aspektami związanymi z tymi mitami. Dla takich osób ta książka jest po prostu nudna. Co do “Maladie”, “malutkiej powieści” – tylko tytuł jest dobry.